close
تبلیغات در اینترنت
مزایای عسل و دارچین
loading...

سایت تفریحی

عسل و دارچین چربی های اطراف قلب را آب می کند عسل يك واژه عربي است كه در فارسي آن را انگبين مي‌گويند و عبارت است از شهد گل‌ها كه زنبور عسل توسط خرطوم كوچك خود آن را مكيده و از راه دهان به كيسه بسيار كوچك خود موسوم به كيسه عسلي وارد مي‌كند. وقتي ميزان شهد جمع‌آوري شده به حدود ٤٠ ميلي‌گرم رسيد، گل‌ها را رها كرده و به سمت كندو پرواز مي‌كند. جالب اين كه براي تهيه يك كيلو عسل، زنبور بايد شهد ٢٠ ميليون گل را جمع و به كندو حمل كند. جالب‌تر اين است كه زنبور عسل خاصيت ثابت گلي دارد، يعني تا وقتي كه مشغول…

مزایای عسل و دارچین

حسین میری بازدید : 751 یکشنبه 13 فروردين 1391 نظرات ()
عسل و دارچین چربی های اطراف قلب را آب می کندعسل يك واژه عربي است كه در فارسي آن را انگبين مي‌گويند و عبارت است از شهد گل‌ها كه زنبور عسل توسط خرطوم كوچك خود آن را مكيده و از راه دهان به كيسه بسيار كوچك خود موسوم به كيسه عسلي وارد مي‌كند. وقتي ميزان شهد جمع‌آوري شده به حدود ٤٠ ميلي‌گرم رسيد، گل‌ها را رها كرده و به سمت كندو پرواز مي‌كند. جالب اين كه براي تهيه يك كيلو عسل، زنبور بايد شهد ٢٠ ميليون گل را جمع و به كندو حمل كند. جالب‌تر اين است كه زنبور عسل خاصيت ثابت گلي دارد، يعني تا وقتي كه مشغول جمع آوري شهد يك گل است، روي ساير گل‌ها نمي‌نشيند.

 


خواص و مواد موجود در عسل:

عسل از قديمي‌ترين و نخستين شيرين‌كننده‌هايي است كه انسان استفاده كرده است و شامل قندهايي چون گلوكز، فروكتوز، مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفات است. در ضمن اين كه ويتامين‌هايي همچون B1، B2، B3، B5، B6 و C نيز براساس كيفيت و نوع عسل به نسبت‌هاي متفاوت در آن ديده مي‌شود.

علاوه بر موارد ذكر شده در حد كمي مس، يد و روي نيز در عسل وجود دارد. به همين جهت در حال حاضر زنبورهاي عسل يكي از بخش‌هاي اساسي و اصلي اقتصاد كشاورزي سالم به حساب مي‌آيند. از ويژگي‌هاي مهم عسل خاصيت ميكروب‌كشي آن است. عسل يك ضدعفوني كننده طبيعي است. تحقيقات انجام شده در سال‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه گذاشتن آن بر روي زخم‌ها مانع عفونت مي‌شود. از آنجايي كه عسل حاوي مواد آنتي باكتريايي است مي‌تواند بخوبي باعث بهبود زخم‌ها شود.

زنبور عسل پيش از رسيدن به كندو در بين راه مقداري از آب شهد را جذب مي‌كند و چون شهد گل‌ها حاوي ٥٠ تا ٨٠  درصد آب است،‌ با اين عمل ميزان رطوبت عسل را به حدود ١٧ تا حداكثر ٢٥ درصد مي‌رساند، يعني حدودا از هر سه گرم شهدي كه زنبور عسل به كندو مي‌آورد، يك گرم عسل به دست مي‌آيد. البته عسل مناطق شمالي كشور به علت بالا بودن رطوبت هوا از آب بيشتري برخوردار است و لذا آبكي مي‌باشد، ولي عسل مناطق كوهستاني از آب كمتري برخوردار مي‌باشد.

زنبور عسل نوعي از آنزيم دياستاز به نام انورتاز را نيز به شهد اضافه مي‌كند كه اين آنزيم به همراه مواد قندي و نشاسته‌اي كه چهار پنجم وزن عسل را تشكيل مي‌دهند، عامل اصلي متبلور شدن يا شكرك ‌زدن عسل به شمار مي‌روند. لذا اين باور كه عسل غيرطبيعي شكرك مي‌زند صحيح نيست، بلكه دليل متبلور شدن و رسوب دادن عسل طبيعي وجود دياستاز و همچنين كربوهيدرات‌ها مي‌باشد. دياستاز، ‌ذرات خيلي ريز عسل را به خود جذب كرده و باعث ته‌نشين شدن آن مي‌شود. مقدار گلوكز عسل هر چه بيشتر باشد، زودتر متبلور و ته‌نشين مي‌شود. اين خاصيت فقط در عسل‌هاي طبيعي و غيرتقلبي ديده مي‌شود، زيرا تنها عسل‌هاي طبيعي حاوي دياستاز هستند. مدت زمان شكرك زدن يا متبلور شدن عسل بسته به نوع گل متفاوت است و حتي در مورد عسل اقاقيا به چهار سال هم مي‌رسد. در كشورهاي اروپايي عسل سفت شده و متبلور شده را بيشتر مي‌پسندند.

تشخيص عسل طبيعي و غيرطبيعي از طريق مزه كردن غيرممكن است. براي مصرف كننده يك راه بيشتر وجود ندارد و آن هم استفاده از ابزارهايي است كه بدن در اختيارش گذاشته است. با چشمانش شكل ظاهري عسل را ارزيابي مي‌كند، با بيني‌اش آن را بو مي‌كند و با زبانش آن را مزه مي‌كند.

اگر مجموعه خصوصيات باب طبعش بود و اگر عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، آن عسل واقعي است و ارزش آن را دارد كه بهايش را در حد معقول بپردازد. لازم به ذكر است مزه، عطر، طعم، رنگ و بوي عسل فقط مربوط به گل هر منطقه مي‌باشد و به نژاد زنبور عسل بستگي ندارد. نوع نژاد فقط در پركاري و كم‌كاري تاثير دارد.

همان طور كه قبلا اشاره شد چهار پنجم وزن عسل را كربوهيدرات‌ها تشكيل مي‌دهند و بقيه آن عبارت است از: پروتئين، املاح معدني، عناصر معطر، آنزيم‌ها، ويتامين‌ها، گرده گل و آب.

هر ١٠٠ گرم عسل ٣٣٠ كيلوكالري انرژي توليد مي‌كند. لذا عسل، غذايي مقوي و انرژي‌زاست و به كمك دياستازهايش چربي‌هاي اطراف قلب را آب مي‌كند. به همين دليل مصرف آن به سالخوردگان و بيماران قلبي توصيه مي‌شود.

 

چگونه عسل در درمان زخم‌ها مؤثر است؟

زماني كه عسل با رطوبت بدن تماس پيدا مي‌كند. آنزيم گلوكز اكسيداز كه توسط زنبورها در عسل ايجاد شده است به آرامي آزاد مي‌شود و پراكسيد ئيدروژن ضد عفوني كننده به ميزان زيادي آزاد مي‌شود و مي‌تواند در حدي كه به خود بافت آسيب نرساند، باكتري‌ها را نابود كند. در ادامه با جذب مايعات و مواد مقوي به منطقه آسيب ديده باعث رشد سلولي و جلوگيري از خشك شدن زخم مي‌شود.

فعاليت استميك عسل باعث حضور يك لايه از مايع بين بافت‌ها و بانداژ مي‌شود و باعث مي‌شود در هنگام نياز بدون درد جابه جا شود و سلول‌هاي جديد پاره نشود. به همين جهت در برخي بيمارستان‌هاي دنيا براي درمان زخم بستراز تركيبات آن استفاده مي‌شود.

 

ويژگي‌های منحصر به فرد:

١) به راحتي هضم مي‌شود: مولكول‌هاي قند موجود در آن مي‌توانند به راحتي به ساير قندها تبديل شوند، به همين جهت حتي حساس‌ترين معده‌ها نيز مي‌تواند آن را به سادگي هضم كند.

٢) منبع بسيار خوبي از آنتي اكسيدان است: نقش بزرگي در جلوگيري از سرطان و همچنين بيماري‌هاي قلبي دارد.

٣) سطح كالري آن پايين است: در مقايسه با ساير مواد قندي، ٤٠ درصد كمتر كالري دارد، هرچند انرژي آن بسيار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمي‌كند.

٤) به سرعت در خون پخش مي‌شود: وقتي با ميزان مناسبي آب مخلوط شود. پس از ٧ دقيقه در جريان خون پخش مي‌شود و با آزادسازي ملكول قند به عملكرد بهتر مغزكه اصلي‌ترين مصرف كننده قند در بدن است، كمك مي‌كند و مانع بروز خستگي مي‌شود.

٥) در سلامت و ساخت عوامل خوني مؤثر است: بخش مهمي از انرژي مورد نياز براي اين مورد تأمين مي‌كند، به علاوه باعث تميز شدن خون مي‌شود.

 

دارچين و عسل را با هم بخوريد.

مخلوط عسل و دارچين درمان كننده بسياري از بيماري‌ها در زمان قديم و حال مي‌باشد. امروزه دانشمندان بر اين عقيده هستند كه عسل با وجودي كه شيرين است، اما اگر در مقدار معين مصرف شود حتي براي بيماران ديابتي هم مضر نمي‌باشد. مجله Weekly World تعداد ٩٥ نوع بيماري كه توسط عسل و دارچين درمان شده اند را نام برده است.

در اين مقاله با عسل و دارچين، درمان كننده بسياري از بيماري‌ها آشنا مي‌شويم.

 

ورم مفاصل:

يك قسمت عسل را در ٢ قسمت آب گرم حل كرده و به آن ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين بيافزاييد. خمير حاصله را روي محل درد به آرامي بماليد. درد بعد از ١٥ دقيقه از بين خواهد رفت. همچنين بيماران دچار ورم مفاصل مي‌توانند، ١ فنجان آب داغ را با ٢ قاشق عسل و ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و بنوشند. اين عمل را هر روز بايد انجام دهند تا بيماري‌شان معالجه شود. مطالعات انجام شده روي اين بيماران نشان داده است كه، اگر اين بيماران قبل از صبحانه مخلوط ١ قاشق غذاخوري عسل با یک چهارم قاشق چاي خوري پودر دارچين را ميل كنند، درد آنها بعد از ١ ماه از بين خواهد رفت. بيماران مورد مطالعه نمي‌توانستد راه بروند اما بعد از استفاده از اين روش، توانستند به راحتي شروع به راه رفتن بدون درد كنند.

 

جلوگيري از ريزش مو:

قبل از حمام كردن، ١ قاشق غذاخوري عسل به همراه با ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و روي سر خود بماليد و ٥ الی ١٥ دقيقه صبر كنيد و سپس موهاي خود را بشوئيد.

 

عفونت مثانه:

٢ قاشق غذاخوري عسل به همراه با ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين را در ١ ليوان آب گرم حل كرده و آن را بنوشيد. اين روش باعث مي‌شود كه ميكروب‌هاي مثانه را از بين برود.

 

درد دندان:

٥ قاشق چايخوري عسل به همراه با ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و خمير حاصله را روي دندان خراب بماليد. اين عمل را ٣ بار در روز انجام دهيد تا دندان خراب و دردناك درمان شود.

 

كلسترول:

٢ قاشق غذاخوري عسل به همراه با ٣ قاشق چاي خوري پودر دارچين را در مقداري برابر ٢ ليوان چاي حل كرده و آن را بنوشيد. بدين وسيله بعد از ٢ ساعت كلسترول خون به اندازه ١٠ درصد پايين مي‌آيد. تحقيقات اخير نشان داده است كه مصرف عسل خالص در درمان بيماران مبتلا به كلسترول بسيار مفيد است.

 

سرماخوردگي:

به مدت ٣ روز از مخلوط ١ قاشق غذاخوري عسل گرم با یک چهارم قاشق چايخوري پودر دارچين استفاده كنيد. اين روش براي درمان سرفه مزمن، سرماخوردگي و سينوزيت به كار مي‌رود. عسل محتوي مواد مفيد طبيعي است و به اين ترتيب از آنفلوآنزا و سرماخوردگي جلوگيري مي‌كند.

 

ناباروري، باردار شدن:

زنان مي‌توانند از پودر دارچين براي باردار شدن استفاده كنند. زنان نابارور مقداري پودر دارچين را با نصف قاشق چاي‌خوري عسل مخلوط كرده و آن را به طور مرتب در روز روي لثه يا دهان خود قرار دهند. اين كار باعث مي‌شود كه مخلوط حاصل از طريق بزاق وارد بدن شود. در مريلند (شهري در آمريكا) براي مدت ١٤ سال هيچ نوزادي متولد نميشد. تا اين كه زنان و مردان شروع به خوردن عسل و دارچين كردند و بعد از مدت كوتاهي زنان باردار شدند.

مردان ٢ قاشق غذاخوري عسل را قبل از خواب ميل كنند تا اين مشكل برطرف شود.

 

معده درد:

مخلوط عسل و پودر دارچين، درمان كننده درد معده، زخم معده و نفخ مي‌باشد.

 

بيماري قلبي:

خمير عسل و پودر دارچين را تهيه كنيد و آن را بر روي نان به جاي مربا قرار دهيد. اين روش را به طور مرتب به عنوان صبحانه ميل كنيد. اين روش باعث پايين آوردن كلسترول، كاهش ضربان قلب، به راحتي نفس كشيدن، بهتر شدن جريان خون و جلوگيري از بيماري قلبي مي‌شود.

 

بهبود سيستم ايمني:

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 186
 • کل نظرات : 59
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 75
 • آی پی امروز : 15
 • آی پی دیروز : 13
 • بازدید امروز : 75
 • باردید دیروز : 29
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 118
 • بازدید ماه : 359
 • بازدید سال : 4,942
 • بازدید کلی : 428,862